skrandzio-rugstingumas.lt

Nuorodos AstraZeneca vaistai

Refliukso liga

Refliukso liga (medikai ją vadina gastroezofaginio refliukso liga GERL) pasireiškianti, kuomet rūgštis nuolat pakyla iš skrandžio į stemplę (stemplė – vamzdinis organas, jungiantis skrandį su burna).

Šis procesas vadinamas refliuksu ir paprastai atsiranda tuomet, kai sutrinka stemplės apačioje esančio raumens, kuris kontroliuoja maisto judėjimą į skrandį, veikla. Rūgštis yra būtina maistui virškinti skrandyje, bet stemplėje ji ardo jautrų audinį ir per ilgą laiką sukelia rimtų pakitimų.

Rėmuo – dažniausias refliukso ligos simtomas. Trys iš keturių sergančiųjų refliukso liga jaučia rėmenį. Rėmuo yra deginantis skausmas, kylantis iš skrandžio. Deginantis skausmas ir spaudimo pojūtis krūtinėje gali tęstis kelias valandas ir dažnai pablogėja pavalgius. Kai kurie pacientai patiria rėmenį gulėdami ar miegodami, kada skrandžio rūgštis lengviau gali pasiekti stemplę. Negydomas rėmuo gali sukelti didelių nepatogumų, dirginimą ir pažeisti stemplę.

Jeigu stemplė yra pažeista rūgšties, nustatoma sunkiausia ligos forma – erozinis ezofagitas. Esant šiai ligos formai, stemplės gleivinėje atsiranda įvairaus dydžio erozijos. Erozinį ezofagitą būtina gydyti efektyviausiais vaistais, nes negydomas ezofagitas sukelia rimtas komplikacijas: opas, kraujavimą, stemplės susiaurėjimą ar net vėžį.

Norėdami geriau suprasti, dėl ko graužia rėmuo, turime šiek tiek susipažinti su keturiomis virškinamojo trakto dalimis:

Stemplė - vamzdelis, jungiantis burną ir skrandį.

Apatinis stemplės raukas – vožtuvas stemplės apačioje, kuris atsiveria, kad įleisti maistą į skrandį ir užsiveria, kad sustabdytų skrandžio rūgšties tekėjimą į stemplę.

Skrandis – vieta, kur maistas yra skaidomas skrandžio rūgštimi ir paruošiamas virškinti.

Diafragma – platus, kupolo formos raumuo, atskiriantis krūtinę nuo pilvo ertmės ir dalyvaujantis kvėpavimo procese.

Dvylikapirštė žarna – plonosios žarnos, esančios tarp skrandžio ir gaubtinės žarnos, dalis. Plonojoje žarnoje suvirškintas maistas yra įsisavinamas.

 

Informacija peržiūrėta 2013 m. vasario mėn. 14 d.